انواع تایر

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی

پست های مرتبط

انواع تایرها
تایر  یکی از مهم‌ترین اجزای یک خودرو است همچنین هرکدام از تایرها دارای مزایای ویژه مربوط به خود می‌باشد. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با انواع تایر و انتخاب بهترین لاستیک برای خودرو خود آشنا شوید.

تایرهای چهارفصل
تایرهای چهارفصل تایرهایی هستند که به‌صورت همه‌جانبه در آب‌وهوای مختلف می‌توان از آن استفاده کرد. برای مثال در کشور ایران و در مناطقی که دارای آب‌وهوای معتدل است و شدت باران و برف به‌اندازه‌ای نیست که از تایرهای مخصوص استفاده کنیم این نوع تایرها مورد استفاده قرار میگیرند.تایرهای چهارفصل باتوجه‌ به پیشرفت چشمگیری که امروزه داشته‌اند به‌گونه‌ای هستند که در همه شرایط امکان استفاده از آنها وجود دارد.

تایرهای اسپرت
امروزه از تایرهای اسپرت برای ماشین‌های لوکس و کمپانی‌های بزرگ استفاده می‌شود. در شرایطی که دما افزایش

می یابد ممکن است که لاستیک‌ها به سمت خشک‌شدن حرکت کنند و به همین دلیل باید این تایرها به‌گونه‌ای طراحی شوند که در صورت افزایش دما نرمی و انعطاف بیشتری داشته باشند همچنین باید آج مخصوصی برای این تایرها طراحی شود که در زمان گذراندن پیچ‌های سریع در حین رانندگی یا انجام حرکتهای نمایشی عملکرد بهتری برای راننده و خودرو داشته باشد.

تایرهای برفی
در جاده‌های یخ‌بندان و برفی مهم‌ترین ویژگی ای که تایر باید داشته باشد پایداری و کمبود لغزش آن می‌باشد همچنین به دلیل وجود یک‌لایه آب میان لاستیک و آب باعث می‌شود که چسبندگی این تایرها به‌شدت کاهش یابد به همین دلیل آج‌های به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که امکان انتقال آب از بلوک‌های آج به سمت خارج از سطح رویه تایر وجود داشته باشد.

تایر ران فلت
تایرهای ران فلت نسبت به دیگر لاستیک‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت هرگونه آسیب‌دیدن و پنچرشدن لاستیک، این تایرها توانایی کنترل عملکرد چرخ‌ها را برای مدت کوتاهی داشته باشند. البته در صورت بروز هرگونه مشکل باز هم تایرها آسیب خواهند دید و همچنین به دلیل استفادهٔ نوعی از تکنولوژی در صورت آسیب‌دیدن این تایرها، هزینهٔ تعویض بالایی دارند.

تایرهای خارج از جاده

عملکرد تایرها در اسفالت و خارج از آسفالت بسیار متفاوت است؛ زیرا در آسفالت چرخ‌ها بر روی یک سطح صاف در حال حرکت هستند؛ اما در خارج از جاده مانند جاده‌های گلی که دارای چاله‌های گوناگون و تپه هستند باید تایرها به‌گونه‌ای طراحی شوند که توانایی حفظ عملکرد در خارج از جاده را دارا باشد. این تایرها  به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که در شرایطی خاص مانند ساحل یا کویر امکان استفاده از آنها وجود دارد.

تایرهای باری
تایرهای باری از تایرهایی هستند که برای ماشین‌های سنگین استفاده می‌شود و در طراحی آنها از سیم‌های ضخیم‌تر و نخ نایلون بهتری جهت مقاومت بیشتر استفاده می‌شود.

تایر اسلیک
در مسابقات اتومبیل رانی مثل فرمول یک،کارتینگ یا درگ به دلیل سرعت زیاد از تایرهای خاصی یعنی تایرهای اسلیک استفاده میشود که طرح آج از آنها حذف میشود و چسبندگی بیشتری نیز دارند و از کائوچو بیشتری در ساختا انها استفاده میشود.

همان‌طور که مشاهده کردید تایرها انواع مختلفی دارند و از هرکدام از آنها باتوجه‌به کاربردی که دارند در شرایط مختلف و در خودروهای متفاوت استفاده می‌شود که هرکدام از آنها را مختصراً توضیح دادیم ممنون که با ما همراه بودید.